Вінниця знову стане столицею УНР

unr

…а на Європейській площі «петлюрівці» воюватимуть за Незалежність

Ціла низка цікавих заходів чекає на вінничан і гостей міста 14-15 жовтня. Мабуть, уперше у Вінниці так масово і яскраво проходитиме святкування Дня захисника України, який відзначається на Покрову. За словами заступника директора департаменту культури Вінницької міської ради Ганни Ковальчук, відзначення пам’ятної дати почнеться напередодні.

— Уже 13 жовтня за участю керівників міста і області відбудеться покладання квітів до Меморіалу Слави і Пам’ятного знака Небесній Сотні і Героям АТО, — каже вона. — А 14-15 жовтня у Вінниці запланований масштабний фестиваль військово-історичної реконструкції «Жива історія: Вінниця — столиця УНР».

 

За словами історика-краєзнавця Олександра Федоришена, такий захід відбудеться у Вінниці уперше.

— І його завданням, мені видається, є показати правонаступність тієї держави, яку ми отримали із 1991 року, і тієї, яку ми, на жаль, втратили протягом 1917-1921 років, — пояснює він. — Ми часто говоримо про збереження незалежності, хоча маємо пам’ятати й про відновлення незалежності, тим більш, що Вінниця у цьому відігравала досить помітну роль. Момент нашої тимчасової столичності, це не контекст, вибачте, якогось регіонального сепаратизму. Це — намагання показати, що Вінниця тоді була у самому вирі подій.

Отже 14 жовтня о 11.00 фестиваль розпочнеться із відкриття меморіальної дошки Начальній Команді Української Галицької Армії.

 

— Волею долі, восени 1919 року ця Команда опинилася у нашому місті. Під час відкриття пройде цікавий і видовищний церемоніал «Почесна Варта Тимчасової Столиці» за участі представників військової історичної реконструкції у одностроях того часу, — каже Олександр Федоришен.

Того ж дня о 12.00 на майдані Незалежності буде презентовано подарунок від двох громадських організацій: «Вінницьке історичне товариство» і «Честь і Слава» — копія бронеавтомобіля часів Української революції 1917-1921 років — панцерника «Петлюра».

— Звісно, він не має тієї чотириміліметрової броні, що оригінал, але в усьому іншому максимально подібний до реальних бронеавтомобілів, який успішно зарекомендував себе у ті роки у численних битвах, — говорить Олександр Федоришен. — У Вінниці базувалися панцирні підрозділи Українського війська. Є історичні фотографії, пов’язані із нашим містом, завдяки яким і відтворено вигляд і написи на самому бронеавтомобілі. Автомобіль споруджували близько трьох місяців за кошти небайдужих вінничан і за підтримки і сприяння Вінницької міськради.

Саме цей броньований автомобіль має відіграти вирішальну роль 15 жовтня, коли о 14.00 на площі Європейській відбудеться військово-історична реконструкція бою «Дієва Армія Української Народної Республіки — Збройні сили Півдня Росії». Реконструкція — це певне узагальнення українсько-білогвардійського протистояння на Поділлі восени 1919 року.

— У реконструкції візьмуть участь до сімдесяти відповідно екіпірованих і озброєних реконструкторів із Вінниці, Хмельницького, Києва, Одеси, Чернігова, — говорить представник громадської організації «Честь і Слава» Юрій Прокопишин.
За його інформацією, подібне відтворення бою із багатьох причин буде унікальним. Адже уперше в Україні буде відтворено саме цей період перших визвольних змагань. Реконструкція відбуватиметься у самісінькому центрі Вінниці, а таким раніше міг похвалитися хіба що Львів. До того ж, ще ніколи під час таких заходів не було задіяно стільки цивільних — зо два десятки акторів Вінницького муздрамтеатру ім.Садовського відтворять того дня на площі картину мирного життя Вінниці осені 1919 року, яку безжально перекреслить війна.
За словами організаторів, глядачі матимуть доступ до площі, де відбуватиметься «бій» у межах огороджувальних міток. Безпеку і учасників, і глядачів гарантовано, хоча під час реконструкції й використовуватимуть лише холості патрони і численні вибухові пакети.

На завершення військово-історичної реконструкції о 15.30 у кінотеатрі «Родина» відбудеться концерт кобзаря Тараса Компанченка «Пісні Визвольних змагань».

— І це теж унікальна подія, бо досі цих пісень вінничани у такому виконання не чули, — додає Олександр Федоришен.

Врешті о 18.30 у книгарні «Є» відбудеться презентація тематичної збірки «На бій за волю. Перемога без поразки. Україна у війнах і революціях 1914-1921 р.».

Варто знати

Вінниця на досить складному етапі Української революції (листопад 1918 — травень 1920 рр.) тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки і саме тут, у готелі «Савой», ухвалювалися принципові, доленосні для національної державності рішення. Із 2 лютого 1919 року Директорія УНР переїхала до Вінниці, через складну політичну обстановку. Директорія тоді була найвищим органом державної влади, тому на цілий місяць Вінниця стала столицею України.
Головним отаманом військ УНР (з листопада 1918), а також Головою Директорії (9 травня 1919 — 10 листопада 1920) був Симон Петлюра.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована