Вінницький час: на вежі Артинова знову працює годинник

img_5185

У Вінниці відремонтували центральний годинник, розташований на вежі на Європейській площі.
Про те, що один з годинників на вежі Артинова почали ремонтувати, повідомили 16 жовтня у Центрі історії Вінниці. Як з’ясувалося, нічого незворотного із історичним годинником не сталося – це був звичайний плановий ремонт.
Як розповів директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, плановий ремонт одного з чотирьох дзигарів завершили уже наступного дня, у суботу 17 жовтня.

-Наразі проводиться планове тестування вузлів усіх апаратів для визначення проблемних ділянок. Наша задача – зробити це якомога непомітніше для вінничан, – розповів Олександр Федоришен. – Нині налагоджується механізм, орієнтований на парк Кумбари та річку Південний Буг.

Тож зараз на вежі працюють усі чотири годинники. До речі, у травні цього року вінничани помітили, що головний годинник на башті вийшов з ладу і «застиг» на позначці 12:05. Тоді була пошкоджена електрика, яка підживлювала механізм. Усі неполадки вдалося усунути доволі швидко.

img_5178

Директор Центру історії Вінниці також розповів, що перший годинник на Вежі Артинова розпочав свою роботу понад 100 років тому – у далекому 1911 році.

-Він розташовувався вище, аніж теперішній – у купольній башточці-надбудові. Цікаво, що над механізмом у спеціально пристосованому приміщенні дислокувався спостережний пункт міських пожежників. У роки Другої світової війни годинник був зламаний та не використовувався, – зазначив Олександр Федоришен.

img_5169

Пізніше, у 1985 році, під час реконструкції пам’ятки на вежі встановили уже 4 годинники окремих механізми – по одному на кожній зі сторін споруди.

-Це достатньо надійні електричні годинники, хоча функціонують вони за застарілими технологіями 1960-х років та потребують системної опіки. У 2006-му хронометри були комплексно відремонтовані відомим львівським годинникарем Олексієм Бурнаєвим, членом Паризького комітету підтримки Європейської асоціації вежових годинників і курантів, – додав Олександр Федоришен.