Вінницький архів оновив документальну виставку до Дня Конституції

02

На сайті Державного архіву Вінницької області оновлено документальну виставку до Дня Конституції України.  Виставка дає можливість за допомогою документів відстежити шлях становлення нашої держави від часів Центральної Ради і до сьогодні.

Про це повідомляють офіційні джерела.

«Експозиція «Конституція – оберіг державності й демократії»  представляє документи, що простежують розвиток українського конституціоналізму від періоду УЦР, до періоду відродження української державності», — йдеться в інформації.

Зазначимо, що серед докуменів часу Центральної Ради є «документи особового походження», тобто  документи, що утворилися впродовж життя, наукової, творчої, службової, громадської та іншої діяльності особи, а також ті, що зберігались у їхніх приватних архівах.

Серед таких документів працівники архіву визначають папери Яреми Беженара, Дмитра Марковича, Юхима Щериці та Михайла Грушевського.

«Документи відображають нелегкий шлях становлення молодої української держави після розпаду СРСР. Експозицію виставки доповнено документами про життя українських політичних діячів, борців за незалежність України, а саме: Подільського губернського старосту Сергія Івановича Кисельова, члена Української Центральної Ради Чечеля Петра Івановича, члена Української Центральної Ради Химерика Василя Феодосійовича», — повідомляють працівники архіву.

День Конституції – одне із головних державних свят України. Адже Конституція є Основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.

Традиційно щороку День Конституції відзначається 28 червня та є офіційним вихідним днем.

У 2020 році це свято припадає на неділю. Оскільки неділя й так є вихідним днем, то найближчий понеділок, 29 червня, буде неробочим. Таким чином українці матимуть три дні поспіль для відпочинку – з 27 по 29 червня.

Як виникло свято День Конституції України

У ніч на 28 червня 1996 року, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада нарешті ухвалила і ввела в дію Основний закон держави – Конституцію України. Цій важливій події передували 6 років важкої праці, консультацій, дебатів і домовленостей.

Сталося це о 9:18 ранку 28 червня 1996 року. «Є Конституція!», – такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами народних депутатів.

Як незалежна держава Україна прожила без власної Конституції близько п’яти років і стала останньою з пострадянських країн, де ухвалили Основний закон.

Ухвалена Конституція закріпила незалежність і суверенітет України, а також в ній написано, що країна існує для людей, але не навпаки.

Саме на честь ухвалення Основного закону 28 червня й святкується День Конституції.

Цікаві факти про Конституцію України

Кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє.

Упродовж 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій та науковців.

Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України та визнало її однією з найдемократичніших у світі.

У 2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, а кожна літера не більш як 1 мм. Важить книга всього 15 г. Мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Автор – художник-графік Ігор Степанов – витратив на її створення близько двох місяців.

У 2019 році в мережі Інтернет з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Авторами Конституції у коміксах стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.