Вінничанам розказали правду про субсидії та розвіяли міфи про них

subsidii

Субсидії в Україні діють із 1995 року, рівно стільки ж у суспільстві «гуляють» міфи і страшилки, пов’язані з цим видом державної цільової безповоротної допомоги

За прогнозами Вінницької мерії, 70% міських домогосподарств цього опалювального сезону можуть подати на призначення субсидії. 67 тисячам заявникам цей вид державної допомоги уже перерахували автоматично, водночас очікують ще 20-25 тисяч нових звернень. Насправді в Україні як вид державної допомоги субсидія діє з 1995 року. Утім у таких масштабах держава вперше допомагає тим, хто не може чи не зможе оплачувати комунальні послуги у зв’язку зі стрімким підвищенням тарифів. Експерти запевняють, що зі свого боку та ж держава зробила дуже багато, аби субсидія стала доступною для усіх, хто її потребує. Про це, зокрема, говорила експерт із питань соціального захисту, консультант Світового банку Валентина Войтенко. У Вінниці пані Валентина розповідала про субсидії як про механізм державної підтримки населення в умовах реформування тарифної сфери, а також про міфи та чутки, якими через масштаби субсидіювання обростає інформація.

Три основні документи і головний міф про «заберуть квартиру»

Порядок надання субсидій регулюється трьома основними нормативними актами. Це:

 

1.Постанова КМУ від 27.07.1998 №1156 — встановлює правила розрахунку розміру обов’язкового платежу.

2.Постанова КМУ від 06.08.2014 №409 — встановлює соціальні норми і нормативи споживання житлово-комунальних послуг.

3.Постанова КМУ від 21.10.1995 №848 (із змінами) — затверджує Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

 

— Субсидія — це в першу чергу державна допомога. Вона цільова — оскільки направлена на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання палива і скрапленого газу. Вона адресна — тому що надається сім’ям, домогосподарствам, з урахуванням їх доходів. І вона — безповоротна. Це отой міф, який у нас існує, — спростовує одну з найбільш поширених чуток Валентина Войтенко. — І, до речі, соціологічне опитування, яке проводилось на замовлення Світового банку, показало, що більше половини людей, які чули про цей міф, вважають, що це правда, що субсидію доведеться повертати, що не можливо буде оформити житло у спадок або продати своє житло. Ні, це все неправда! Субсидія — безповоротна. І її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла. Це написано у Положенні про порядок надання субсидій, у самому першому пункті. Фраза так і звучить: її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла. Тобто ніхто цю квартиру не забере, і ніхто не претендує на цю власність.

Хто має право на субсидію і чому нульова субсидія — не біда

Звернутися за субсидією має право будь-яке домогосподарство, якщо є різниця між вартістю послуг і обов’язковою платою. Єдине обмеження — у зв’язку з майновим станом, коли протягом 12 місяців до звернення була одноразова купівля товарів або оплата послуг на суму понад 50 тис.грн.

— На мій погляд, чому така сума… Така покупка показує, що домогосподарство може одноразово витратити такі кошти, і це значить, що воно може оплачувати комунальні послуги, — пояснює Валентина Войтенко.
Але тут же уточнює, що випадки бувають різні і дороговартісна покупка буває різна. Тож при органах місцевого самоврядування створено спеціальні комісії, які і розглядають такі випадки і до яких потрібно звернутися за призначенням субсидії.
Не є відмовою в отриманні субсидії і так звана нульова субсидія, яка призначена в неопалювальний період. Головне, що ви уже подали документи, і потрапили у «базу».

— Але в опалювальний період — буде. І в опалювальний період, коли збільшиться розмір плати за житлово-комунальні послуги, з’явиться розмір субсидії. Тому ті люди, які в неопалювальний сезон не отримують, але їм призначена субсидія — із жовтня їм нарахують, видадуть нове повідомлення про розмір субсидії, — каже Валентина Войтенко.

Саме тому спеціалісти радять не чекати зимових рахунків, а подавати документи на субсидію навіть влітку.

Кілька квартир і депозити не впливають на право отримати субсидію

Уряд дійсно зняв багато обмежень щодо майнового стану з претендентів на субсидії, що породило багато розмов, що держава таким чином стимулює споживацтво. І тим не менш, за законом, не впливають на право отримати субсидію:

— наявність майна (транспортні засоби, дачі, інші будинки, кілька квартир тощо),

— наявність незайнятих працездатних осіб,

— заборгованість з оплати ЖКП,

— депозити і доходи від них,

— купівля валюти,

— продаж квартири,

— наявність земельної ділянки, паю, корови тощо.

Але потрібно пам’ятати, що квартир ви можете мати кілька, а от субсидію отримаєте на ту, де зареєстровані. Це умова призначення — лише за місцем реєстрації. Якщо продали квартиру, то дохід від продажу буде врахований, але на наступний період, а не на цей. Щодо боргів за ЖКП, то «старі» борги справді не впливають на право отримання субсидії. А от нові накопичувати не варто. Один з обов’язків отримувача субсидії — це вчасна оплата комунальних послуг, якщо вам призначили субсидію і ви не платите, нарахування субсидії припинять і повторно звернутись зможете лише тоді, коли розрахується за рахунками.

Орендарі теж отримали право

Люди, що винаймають житло, теж отримали право звертатися за субсидією. Однак у них має бути укладений договір оренди з власником житла.
— Орендарям, які знімають житло, без договору оренди субсидія не може бути призначена. Зараз ввели ще одну умову: комунальні послуги мають нараховуватись на ту кількість осіб, які орендують житлове приміщення, — пояснює Валентина Войтенко.

Чи має власник, який здає житло у найм, сплачувати податки? Очевидно, має. Але, як каже Валентина Войтенко, така перевірка не в компетенції органів соцзахисту, завдання яких — нараховувати субсидію.

— Можу сказати, що органи соціального захисту не перевіряють оці відносини між власником житла, податками і таке інше. Для органів соціального захисту достатньо письмового договору навіть нотаріально незавіреного. Письмовий договір, в якому зазначається: хто знімає житло, хто здає житло, реквізити сторін, хто проживає у цьому житловому приміщенні і хто оплачує житлово-комунальні послуги. Це один документи, який подається крім заяви і декларації, — пояснює експерт.

Обов’язки і відповідальність, а також міф про «треба повертати»

Часто доводиться чути «історію», що при оформленні у спадок квартири людину відправляють за довідкою про субсидію, і коли субсидія була — її потрібно повернути. Нормативними актами таке непередбачено. Однак, підґрунтя для чуток все ж знайшлося. Один з обов’язків отримувачів субсидії — повідомляти про зміни (якщо змінилася кількість зареєстрованих осіб, зміну доходів, ті ж покупки на суму понад 50 тис.грн.). І якщо людина вчасно не повідомила і це призвело до зайво нарахованої субсидії — ці понад потребу нараховані державні кошти доведеться повернути. Один із прикладів — людина, яка проживала з вами або яка оформляла субсидію, померла, а субсидія була нарахована з урахуванням її доходів. Звісно, у разі смерті близького — остання думка повідомляти про зміни у складі сім’ї в органи соцзахисту. Але це зробити слід протягом місяця і це варто знати.

До речі, повернення зайво нарахованої субсидії у «трикратному» і «кількакратному» розмірі — теж міф. Повертаються надміру нараховані кошти.
Загалом, отримувач субсидії має такі обов’язки: надавати достовірну інформацію, повідомляти про зміни і вчасно сплачувати свою частку плати за ЖКП. Якщо ж вас «піймали» на приховуванні доходів, надміру нараховану субсидію доведеться повернути, а надання субсидії припиняється. Але не на завжди.

— Людина наступного місяця може подати правильні документи і отримувати далі субсидію. А суму надміру нарахованої субсидії доведеться повернути. Що це за сума? Ніяких подвійних розмірів, ніяких штрафів — повертається лише та сума субсидії, яка зайво нарахована, — пояснює Валентина Войтенкою

Неофіційно безробітному нарахують 2900 «доходу»

Інформацію про ваші доходи органи соціального захисту, при нарахуванні субсидії, отримують у Фіскальній службі. Утім, подаючи заяву і декларацію на субсидію, людина має вказати отримані нею доходи (тут сподівання на чесність. — Авт.).

Як же враховуються доходи? Береться дохід за попередній календарний рік (саме за рік, а не за 12 місяців, як враховується сума покупки на понад 50 тис.грн.). Крім того, враховуються фактичні розміри: стипендій, пенсій, деяких видів державної допомоги, допомога по безробіттю.

Якщо людина офіційно не працює, але і не стоїть на обліку у Центрі зайнятості — такій врахують два прожиткових мінімуми, це 2900 гривень на сьогодні. Пояснюють, що у такий спосіб держава бореться з тіньовими доходами. Можливо, підхід і сумнівний, але наразі — так прописано.

Для студентів, які не отримують стипендії, врахують один прожитковий мінімум. Непрацюючим пенсіонерам враховується не дохід за попередній рік, а лише розмір пенсії за попередній місяць.

Не враховуються до доходу:

— вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації,

— суми, які виплачуються за відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків (так звані регресні виплати).

Аби подати документи на субсидію, потрібна лише заява і декларація. Взяти бланки можна: у місцевому органі соцзахисту, у соцпрацівника або уповноваженого сільради, на сайті Мінсоцполітики (розділ «Все про житлові субсидії»), на сайті Кабінету Міністрів України, з поштової скриньки. Разом із заявою і декларацією прийде інструкція — як заповнювати. Уся інформація про субсидії також є на сайті www.teplo.gov.ua а також відповіді на запитання можна отримати за телефоном урядової «гарячої лінії» 15-45.

ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ СУБСИДІЯ

Розмір субсидії = розмір плати за ЖКП у межах соціальних нормативів — розмір обов’язкової плати.
Соціальні нормативи житлової і опалювальної площі:
13,65 кв.м. на 1 особу + 35,22 на домогосподарство,
1 особа — 48,87 кв.м.,    2 особи — 62,52 кв.м.,    3 особи — 76,17 кв.м.
Але непрацездатним громадянам субсидія може бути призначена на понаднормову площу житла за рішенням комісії.

Субсидії за кордоном

У більшості західноєвропейських країн житлові субсидії запроваджені у 60-х роках минулого століття, щоб перейти від субсидування надавачів житла до субсидування наймачів житла та з метою регулювання ринку житла. У колишніх соціалістичних країнах Центральної Європи житлові субсидії запроваджувалися у 90-х роках у рамках реформування сектору орендованого державного житла для підвищення орендної плати до ринкового рівня або до рівня відшкодування собівартості житлово-комунальних послуг. У всіх країнах Центральної Європи програми житлових субсидій населенню продовжують змінюватися.

Зазвичай на Заході допомога визначається через поріг доходу. Наприклад, мінімальна пенсія у Польщі і Угорщині, мінімальний прожитковий мінімум — у Чеській Республіці. Саме тому українську гнучку систему субсидій експерти називають більш лояльною до населення.

У яких країнах і на які послуги ЖКП надається допомога державою:
Литва — на опалення, гарячу і холодну воду,
Польща, Словаччина — на оренду житла і ЖКП,
Угорщина — на комунальні послуги,
Словенія — на оренду житла,
Румунія — на енергоносії (безготівкова) і паливо (готівкою).
Формула розміру допомоги:
враховує різницю між нормативною вартістю ЖКП і встановленою часткою доходу заявника (Польща, Словаччина, Словенія, Чехія).
Частка доходу:
10-15% — Польща,
29% — Словаччина,
25% — Словенія,
10-20% — Угорщина,
30% — Чехія,
Болгарія — частка не встановлюється. Допомога на опалення надається в однаковому для всіх розмірі.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована