Вдвічі дорожче: Вінницькі фермери прогнозують зростання ціни на борщовий набір

imgonline-com-ua-resize-gcrxvbfwca

В Україні через поганий врожай можуть вдвічі подорожчати овочі борщового набору. Фермери збирають мінімум на 20% менше моркви, ніж торік. Що може зупинити різкий стрибок цін, і скільки овочі тоді будуть коштувати вінничанам

Вінничанка Марія Іванівна мінімум раз на тиждень варить борщ для всієї родини. Овочі купує на гуртовому ринку. Підраховує, що собівартість борща вже «б’є по кишені». Торік морква коштувала близько п’яти гривень – сьогодні вдвічі більше.

«Дорогий борщ, так! Морква, буряк, це ще так. А квасоля нині дорога», — каже жінка.

5f51005fb1779

І це вона ще не знає про те, що незабаром ціна на овочевий набір для борщу може підскочити в ціні ще вдвічі. Через пізню весну і посушливе літо, українці взагалі можуть залишитися без моркви, буряка, цибулі.

Для Вадима, фермера з села Сутиски Вінницької області, «битва» за урожай цього року була дуже складною. З одного гектара почав збирати по 50-60 тонн моркви, стільки ж буряків і цибулі. Підрахував, що це на 20% менше, ніж торік.

«У цьому році українцям треба готуватись до зростання на 20-30% Всього борщового набору. Тому що рік був, особливо для півдня України, дуже важким. Вінниччина своїм помірним кліматом нас не сильно била. А от основні виробників постраждали найбільше», — зауважує Вадим.

5f510077af4f7

За логістичними прогнозами фермера, до нового року, наприклад, кілограм моркви на гуртовому ринку складе 5-7 гривень. У магазинах і на базарах досягне 10-12 грн. Ближче до весни розцінки можуть досягати й двох десятків. Але це буде залежати від того, як фермери збережуть свою продукцію.

«Якщо продукції буде мало, як тільки ціна гуртової реалізації продукції перевищує позначку 8-9 гривень, зразу ми почнемо отримувати експорт. Тому що це вже для експорту гарні умови», — пояснює фермер.

Вадим займається вирощуванням органічних овочів. Така продукція цінується в Євросоюзі. З країнами Європи останні три роки фермер і співпрацював. Але в цьому році доводиться відмовляти постійним клієнтам.

«Наша продукція буде вся реалізована на вітчизняний ринок. Через її недостачу», — запевняє він.

Людмила Володимирівна на овочевому ринку торгує 23 роки. Цінові тенденції на кожен продукт знає точно.

«Капуста в тому році булу дешева. У цьому дорожча. Вже зрозуміло, що воно змінюється. Буряк по одній ціні кожного року, й морква також», — каже продавчиня.

5f510095e7582

Але за будь-яких обставин, навіть якщо ціна на овочі злетить втричі, вінничанка Марія Іванівна не перестане варити борщ.

«Буду варити все одно. Бо у мене всі в сім’ї дуже люблять борщ», — посміхається жінка.

Навіть при поганому врожаї, фермери без покупців не залишаться. В Україні борщовий набір залишається в пріоритеті при будь-якій ціні.