У Вінниці затвердили Інтеркультурну статегію міста

created by dji camera
Виконком міської ради затвердив Інтеркультурну стратегію міста Вінниці. Серед іншого, вона спрямована на підсилення інтеркультурної свідомості вінничан, покращення можливостей самореалізації й активізації участі в розвитку міста представників національних спільнот, внутрішньо переміщених осіб. А також – посилення інтеграції іноземних гостей у місті.
У новому документі йдеться про те, що інтеркультурність – це розуміння того, що різноманітність та позитивна взаємодія між різними культурами є перевагою. Важливе не лише пізнання нових або незнайомих культур, але й розуміння поваг власних традицій, культури, мови, релігійних переконань, тощо.
Стратегія розроблялась з залученням широкої громадськості. Документ має п’ять стратегічних цілей, кожна з яких містить свої операційні цілі та завдання. Стратегічна ціль №1 – Інтеграція та співпраця. Вона включає в себе створення умов для партисипації та інтеркультурної інтеграції в житті громади; підтримку Інститутів громадського суспільства (ІГС), які залучені до процесу інтеркультурного діалогу.
Другою стратегічною ціллю є «Освіта». Метою залучення освіти до інтеркультурної комунікації є пробудження інтересу у молоді до пізнання багатокультурного середовища, а також вивчення власної історії та культури. Серед операційних цілей цього напрямку є: створення умов для розвитку соціальних та інтеркультурних компетенцій мешканців міста; співпраця з ВНЗ щодо реалізації ініціатив, спрямованих на процес інтеркультурної інтеграції.
Третя ціль – «Культура». Тут йдеться про промоцію інтеркультурного різноманіття та збагачення простору міста об’єктами та просторами інтеркультурного спрямування.
Четверта ціль – «Безпека». Вона включає в себе підвищення рівня безпеки у публічному просторі; підвищення спроможності влади і громадськості протидіяти випадкам ксенофобії, дискримінації та мови ненависті.
П’ятою ціллю є «Бізнес і туризм». Тут йдеться про стимулювання підприємницької активності серед представників інших культур та етнічних груп, розвиток інтеркультурного напрямку в туристичній галузі.
Підготовка Інтеркультурної стратегії (ІС) м. Вінниці відбувалася відповідно до методології, запропонованої Радою Європи та рекомендацій Проєкту Європейського Союзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні».
Процес розробки ІС відбувався за експертної підтримки радниці РЄ в рамках Програми «Інтеркультурні міста», національної координаторки мережі інтеркультурних міст в Україні Ксенії Хованової-Рубікондо, незалежними консультантами Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування та фінансової підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
Координацію роботи, забезпечення інформаційним та технічним супроводом розробки Інтеркультурної стратегії, підготовку тексту Стратегії та редакційні роботи здійснювали представники КП «Інститут розвитку міста».
Методичне забезпечення, надання консультаційних послуг з питань стратегічного планування забезпечували Ксенія Хованова-Рубікондо, експертка з інтеркультурної політики РЄ, та Юрій Войціцький, радник Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Довідка
Підготовка ІС розпочалася з проведення аналізу ситуації, яка стосується розвитку інтеркультурності, що включає в себе: дослідження основних тенденцій інтеркультурного розвитку міста за попередній період, аналізу Індексу інтеркультурної Вінниці, здійсненого експертами Ради Європи у 2016 р., дослідження зовнішнього середовища та оцінку можливостей розвитку громади; проведення в липні 2018 року опитування мешканців міста щодо інтеркультурного розвитку Вінниці та Тесту інтеркультурного громадянина у листопаді 2018 р.
Інформаційною базою даного дослідження слугують також дані Державної статистики України, дані Головного управління статистики у Вінницькій області, дані Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
Розробка ІС стала пріоритетним напрямком роботи міста у 2018-2020 рр. Рішенням Міського голови №177-Р від 29.10.2018 р. була сформована Робоча група з розробки Інтеркультурної стратегії Вінниці-2030. У процесі роботи над Інтеркультурною стратегією м. Вінниці було проведено 7 засідань робочої групи, у тому числі установче засідання. Усі засідання робочої групи проводилися у відкритому режимі, тому усі бажаючі мали можливість брати участь в розробці Інтеркультурної стратегії м. Вінниці.
У лютому 2019 р. Вінницькою міською радою затверджена «Концепція інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030», одним із стратегічних проектів якої є розробка і реалізація Інтеркультурної стратегії м. Вінниці. Цей документ має на меті підсилити інтеркультурну свідомість вінничан, покращити можливість самореалізації та участі в розвитку міста представників національних спільнот, внутрішньо переміщених осіб і гостей міста з різних країн, беручи до уваги результати аналізу Вінниці за Індексом інтеркультурності, соціологічних опитувань мешканців міста та визначені в результаті зустрічей робочої групи, фокус-груп та консультацій з громадськістю стратегічні цілі інтеркультурного розвитку міста.