У Вінниці відремонтували фасад синагоги

5ea16568ef4ce

Синагога Лівшиця у центрі Вінниці змінила свій вигляд. Нещодавно на вулиці Соборній завершили ремонт фасаду культової споруди. Роботи розпочали у березні. Тепер будівля під номером 62 – оновлена. На стінах більше немає облущеної шпаклівки, фасад пофарбували.

Нагадаємо, що в лютому 2018-го на першому поверсі синагоги Лівшиця розмістили представництво лотереї, почепили вивіску «Золота підкова», вікна заклеїли. Заклад пропрацював там недовго, згодом на його місці відкрили службу доставки суші.

Синагога за адресою Соборна, 62 збудована у 1897 році за кошти вінницького купця Ліфшиця. До початку революції 1917 це була головна синагога Вінниці. Служби проводилися тут до 30-х років XX ст. У 1930 році будівлю закрили та перетворили на клуб ім. Йосифа Сталіна, попередньо позбувшись від будь-якого натяку на первинне призначення цієї будівлі (високі вікна були затягнуті темним сукном, а вгорі на фронтоні зяяла кругла діра). Під час Другої світової війни там нагромаджувався одяг, конфіскований у вінницьких євреїв.

Одразу ж після війни тут на деякий час розташувався театр, а згодом — філармонія. Будівлю синагоги повернули єврейській громаді в 1992 році, після чого її було повністю відремонтовано зусиллями рабина Лейбла Суркіса та Ісаака Новоселецького.