У Вінниці стартувала програма “Стоп грип”: городян вакцинують за півціни

vaccina

Цього епідемічного сезону для Північної півкулі прогнозують кілька штамів вірусів грипу: вірус, подібний до A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09; вірус, подібний до A/Kansas /14/2017 (H3N2); вірус, подібний до B/Соlorado/06/2017 (лінія В/Victoria/2/87); вірус, подібний доB/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata/16/88). Для вакцинації пропонують дві вакцини «Ваксігрип» та «ДжіСі Флю». 

У Вінниці всі, хто хоче вакцинуватися, мають звернутися до Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Перед щепленням лікар здійснює огляд пацієнта і визначає, чи немає протипоказань для цієї процедури. Далі буде виписаний рецепт, з яким пацієнт йде до найближчого аптечного пункту і сплачує вказану вартість. З чеком повертається до лікаря і робить щеплення.

Люди, які відчувають у себе ознаки хвороби, зможуть пройти експрес-тести у лікувально-профілактичних закладах міста та за 15 хвилин з’ясувати, чи дійсно у них грип, чи звичайна застуда. Правильно встановлений діагноз допоможе більш якісно підібрати ліки та успішно справитись із хворобою.

Програма «Стоп грип» у Вінниці стартує вже вчетверте. Ми врахували особливості минулих років і залучили до неї сімейних лікарів, приймальні відділення. Наступного разу плануємо залучати до програми лікарів, які працюють як приватні підприємці, щоб вони також здійснювали профілактику грипу, – каже  директор департаменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш.

Сезон грипу вже розпочався, поодинокі випадки захворювання, викликані вірусом грипу, вже є у нас в стаціонарі та у поліклінічній ланці. Як правило, кожен сезон грипу починається зі Східної Азії, Австралії, Нової Зеландії, де виявляються нові штами вірусу. Всесвітня організація охорони здоров’я передає їх фармацевтичним фірмам, які виробляють відповідні вакцини. У цьому році ВООЗ трішки затрималась з передачею цих штамів вірусу фармацевтичним фірмам, тому виробництво вакцин дещо загальмувалося. Україна передбачила 500 тисяч вакцин. Вони виробляються під попереднє замовлення. Перші партії вакцин вже в Україні пройшли тестування та контроль і знаходяться в мережі аптек, в тому числі і у вінницьких, – розповідає доктор медичних наук, завідувачка кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова, радниця міського голови Лариса Мороз. – У Вінниці створені всі умови для того, щоб вакцинуватися. Завдяки програмі «Стоп грип» практично в десять разів з 2014 року збільшилась кількість вінничан, які провакцинувалися. У 2014 році було лише 432 людини, а у 2018 році вже п’ять з половиною тисяч. Вінниця практично єдине місто, яке надає таку послугу своїм мешканцям. Сімейні лікарі вже мають досить гарний досвід вакцинування, – каже Лариса Мороз. – Діагностувати грип ми маємо можливості ще на первинній ланці, яка забезпечена міською радою швидкими тестами. Тому тільки у Вінниці існує можливість всім хворим з підтвердженим грипом призначати специфічну противірусну терапію з доказовою базою – це озельтамівір, на який виділені кошти міською радою і вони в достатній кількості вже є у лікувальних закладах як первинної, так і вторинної ланки. Крім того, є запас антибіотиків для людей, які потрапили в стаціонар та мають вторинні бактеріальні інфекції і отримують вони їх безкоштовно. Це, мабуть, єдиний приклад в Україні. Якщо подивитись на статистику летальних випадків від вірусних пневмоній, то у 2015-2016 роках було п’ять таких смертей, а з впровадженням програми «Стоп грип» ми не маємо з 2016 року жодного летального випадку. Я думаю, це основний результат програми.

Нагадаємо, програма «Стоп грип» передбачає безплатну вакцинацію дітей з інвалідністю та позбавлених батьківського піклування. Всі інші вінничани можуть придбати її з 50% знижкою.

 

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована