У Вінниці презентували відреставрований стіл Петлюри

snimok-ekrana-2021-03-02-v-16-56-12

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї презентували відреставрований стіл Петлюри, за яким ймовірно працював Головний отаман. Зокрема відновили стільницю і відтворили двох левів, яких не вистачало на ніжках стола.

На сайті Вінницької облради повідомили, що реставрація тривала понад два роки – з листопада 2018 по лютий 2021 року у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України (м. Київ). На це з обласного бюджету виділили 140 тисяч гривень.

Зазначено, що “стіл вражає своєю величністю та композиційністю: ніжки у вигляді лежачих левів з відкритими пащами; всю поверхню займає різьблення; підстілля прикрашене різьбою з рослинним орнаментом, символічними знаками масонського типу (півмісяцем, зірками, двома схрещеними молотами), геральдичними знаками, грифонами, поясними чоловічими фігурами”.

 

Відомо, що реставрацію зробив Олександр Закусило, завідувач науково-дослідного відділу реставрації по дереву художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії. Майстер зняв старий клей та фарбу, відновив стільницю, котра відшарувалася.

Крім того, реставрував різноманітні різьблення людських фігур і тварин. Оскільки на двох ніжках стола не вистачало левів, реставратор заново їх відтворив в оригінальний спосіб, склеюючи дубові дошки між собою так, щоб утворилася голова тварини. Доповнив втраченими деталями.

– Тепер відреставрований стіл Симона Петлюри набув свого оригінального вигляду і зайняв чільне місце в експозиції, де облаштовано робочий кабінет військового відомства Директорії, – повідомили в облраді.

 

–  Наш обласний музей отримав дійсно чудовий історичний експонат. Адже є підтвердження на світлинах про те, що у свій час за цим столом Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським. Цей експонат наділений не лише історичною складовою, а й просякнутий тим духом історії та подій, які відбувалися у буремні 20-ті роки минулого століття, – зазначив Ігор Івасюк, заступник голови Вінницької обласної Ради.

Як відомо, на початку ХХ століття Вінниця тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки (УНР): у листопаді-грудні 1918 р., у лютому-березні 1919 р., у травні-червні 1920 р. За цим кабінетним столом XIX століття, ймовірно, працював Головний Отаман Симон Петлюра під час перебування Уряду Директорії у Вінниці.

В облраді повідомили, що у вінницькому музеї стіл Петлюри – з 1965 року. Завдяки історику, археологу і краєзнавцю Івану Зайцю, який на той час очолював музей, унікальний стіл XIX століття з червоного дуба зберігся до наших днів.

– Є кілька версій щодо того, кому ж міг належати цей стіл. Можливо, це були любителі старовини або масонське товариство, яке діяло у місті. Пізніше з’явилася версія, що стіл належав родині Ґрохольських, а в часи Директорії він стояв у кабінеті Симона Петлюри. Ймовірно, що за цим столом Головний Отаман Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським, який 16 травня 1920 р. перебував у Вінниці, – йдеться у повідомленні.

Зазначено, що під час однієї з наукових конференції, яка відбулася у Вінницькому педагогічному університеті ім.М. Коцюбинського, польські історики презентували документальні хроніки, де фігурував цей стіл. Музейники впізнали його за стільницею та розкішним різьбленням. Світлини “Стола Петлюри” трапляються у багатьох джерелах, зокрема й у пресі, коли йдеться про Пілсудського і польсько-українські відносини.