У Вінниці до лютого можна побачити виставку врятованих і знищених артефактів

vistavka

У Вінницькому обласному краєзнавчому музею відкрилася виставка «Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології». Експозиція складається з унікальних старовинних речей, які назавжди «замовкли» для науковців, оскільки з різних причин були вирвані з історичного контексту. На противагу «німим» артефактам музейники розмістили найяскравіші відкриття професійних археологів, чиї дослідження дозволили отримали максимум інформації про побут чи духовний світ тих, хто жив на цій землі до нас.

На виставці, серед іншого представлені результати роботи українсько-польських експедицій 2011 і 2014 рр. на території Ямпільського району.

 

«Створені на основі знахідок графічні реконструкції дозволяють побачити, як виглядав похований біля с. Придністрянське «велетень» та жінка з татуюваннями на руках, чиє поховання відкрили біля с. Пороги. Науковим відкриттям світового рівня залишається комплекс сарматського царя, досліджений у 1984 р. в одному із порозьких курганів. Наші знання про сарматську добу в Україні могли б істотно збідніти, якби цю унікальну пам’ятку пограбували скарбошукачі. Проте чимало невідновної інформації та безцінних реліквій ми втрачаємо через грабіжницькі розкопки курганів», — зазначили музейники.

Виставка побудована у хронологічному порядку, але за принципом контрасту: поруч представлені артефакти однієї епохи, але один із них містить вичерпну інформацію, а інший навіки залишився «мовчазним». Цікавою є центральна композиція.

«Ми представляємо пам’ятки знищені і пам’ятки, які були врятовані завдяки проведенню досліджень, – від трипільської культури і до давньоруського часу. Розпочинається експозиція з поселення трипільської культури Білий Камінь, яке почали досліджувати ще у 1928 році. Воно простягається на території трьох районів. Але коли ми приїхали туди кілька років тому, то ми побачили величезні ями і купи битої кераміки. Грабіжники шукали певні речі, очевидно на замовлення, все інше їх не цікавило. Вони знищили трипільські житла, а з ними й інформацію про них», — каже завідуюча сектором археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська.

 

Виставкою «Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології», яку можна буде побачити у краєзнавчому музеї до 10 лютого, автори експозиції намагалися привернути увагу громадськості до проблемии пограбування пам’яток археології в Україні, яке набуло масштабів гуманітарної катастрофи.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована