У двох вінницьких школах розводять каліфорнійських хробаків, які перетворюють листя та харчові відходи на добрива. Відео

imgonline-com-ua-resize-vqw9kjkjvgj

У двох школах Вінниці розводять каліфорнійських хробаків. Вони без шуму та запаху утилізовують органічні рештки, перетворюючи їх на біогумус. Цим органічним добривом потім підживлюють квіти, кущі і дерева.

Про це йдеться в сюжеті телеканалу «Віта».

«В осінню пору листя ми набираємо у величезні пакети. Дітям потрібно їх виносити, так як ми допомагаємо нашим техпрацівникам. І виникла одного разу така ідея, а чого б не взяти листя і переробити?», – розповідає Оксана Палій, вчителька інформатики ЗОШ №30.

Діти разом з вчителями написали проект і перемогли у конкурсі шкільних екологічних ініціатив. На реалізацію ідеї отримали понад 20 тисяч гривень. Купили 4 сім’ї хробаків, стільки ж контейнерів для компосту. Кожен на 400 літрів.

«Кожна сім’я містить приблизно більше 1500 черв’ячків. Замовляли ми їх на київській фермі», – додає Оксана Палій.

Особливого догляду безхребетні не потребують. Головне вчасно їх підгодовувати, а із цим проблем жодних. Вони їдять листя, папір, пір’я та пісок.

«Черв’ячки їдять відходи з їдальні. Також модна їм давати шкаралупи від яєць, але не можна категорично цитрусові. Тому що земля окислиться і черв’яки можуть померти. Вони їдять речі, які вже трішки порчені. Тобто, вони не будуть їсти листя, яке є свіжим, треба, щоб воно полежало», – розповідають учні.

5fc0c4fc11503

Вигода очевидна: завдяки проекту, школа не витрачатиме гроші на вивіз сміття з подвір’я.

«Контейнери побудовані таким чином, що гумус осідає на низ і його можна звідти діставати. Для цього є спеціальний люк, який дає можливість дістати щось. Тобто, в нас немає такого процесу – переробили до кінця і забрали. Це буде постійний цикл перетравлення листя, інших відходів», – каже вчителька інформатики.

На підживлення дерев та клумб теж не витрачатимуться кошти.

«Ми будемо цей гумус загружати на клумби, щоб гарні квіти росли», – розповідає Петро Миколайович, вчитель фізкультури ЗОШ №30.

5fc0c50f97ecf

Зацікавились ідеєю переробки і в 19-й школі. Тут за допомогою каліфорнійських хробаків утилізуватимуть здебільшого рослинні відходи. Школа розташована на Старому місті, а поруч розбудували парк.

«В нас дуже багато рослин в цьому парку, і звичайно їх потрібно чимось підживлювати. Діти наші погодилися приносити відходи, які є вдома, їдальня у нас може щось дати. Щоб у нас не пропадали просто так відходи ці, ми вирішили придбати каліфорнійських хробаків», – каже Алла Арсенюк, вчителька географії ЗОШ №19.

Процес перетворення сміття на добрива, завдяки хробакам проходить втричі швидше.

Конкурс учнівських екологічних ініціатив став новиною для всієї країни. Тому і отримав фінансову підтримку Мінрегіону.

«Саме такі конкурси виховують соціально свідомих і відповідальних дітей, які не руйнують зроблене для блага міста. вони бережуть зелені насадження. Конкурс уже проводиться багато років за підтримки Ради Європи і серед 168 заявок поданих з України, Вінницька ОТГ отримала перше місце в номінації «Влада та громада. Інформування, діалог і участь», – каже Оксана Яценко, директорка департаменту освіти міськради.

Минулого року практика залучення молоді до вирішення місцевих проблем, отримала схвалення ЮНІСЕФ. Вінницьку громаду назвали однією з найбільш дружніх до дітей та молоді в світі.