«Слуги народу» намагаються незаконно «перемогти всюди» на місцевих виборах

kaver-6

«Слуги народу» хочуть змінити Виборчий кодекс таким чином, щоб кількість мандатів у місцевих радах була пропорційна підтримці партії на всеукраїнському рівні.

Простими словами: у Львові партія «Голос» зараз має достатню підтримку, щоб пройти до місцевої ради за нинішньої системи. А за «схемою», яку пропонує президентська партія, «Голос» взагалі не отримає мандати навіть у Львові, тому що на загальнодержавному рівні її підтримує менше 5% людей.

Зате «Слуга Народу», згідно з Виборчим кодексом, який пропонує президентська партія, отримає велику кількість мандатів у будь-якому місті, навіть якщо жителі цього міста партію не підтримують взагалі. А все тому, що на загальнодержавному рівні рейтинг партії все ще залишається достатньо високим.

Виникає питання: навіщо тоді взагалі називати ці вибори «місцевими»? За цією системою ніхто з місцевих громадських діячів та активістів не зможе пройти до місцевої або обласної ради, якщо не приєднається до якої-небудь партії, яка має «достатню підтримку» на загальнонаціональному рівні.

Подібну несправедливість помітили представники Асоціації міст України, які вже написали листа голові фракції «Слуга народу» у парламенті Давиду Арахамії.

Мери українських міст одностайно заявляють, що більшість ініціатив, запропонованих президентською партією, грубо порушують конституційні права громадян.

received832205993932490

В Асоціації міст України наголошують, що мажоритарна система виборів для депутатів міських рад, а також право на самовисування на посаду сільського, селищного або міського голови, будуються на авторитеті та професіоналізмі кандидатів, а не на програмах політичних партій.

Тобто місцеві вибори, згідно з діючою системою, орієнтуються на авторитет конкретної людини у конкретній громаді, а не на рейтинг партії на загальнодержавному рівні. Запропонована президентською партією виборча система є причиною колосальних корупційних ризиків: «під прапори перемагаючої партії» на місцевих виборах можуть просто встати кримінальні авторитети, які «куплять» собі місця у списку. При цьому програють реальні активісти та громадські діячі, які приносять користь своєму місту, тому що вони не стали «сколочувати собі статки» злочинним шляхом.

У тексті звернення Асоціації міст України до Давида Арахамії вказується: «Зазначені пропозиції не тільки шкодять місцевому самоврядуванню, а й обмежують конституційне право громадян бути обраними, ставлячи їх в залежність від членства в партії».

Крім того, розмір виборчого грошової застави для кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, а також депутатів місцевих рад повинен бути скасований або істотно зменшений.

Зараз у Києві, наприклад, розмір грошової застави для людини, яка хоче балотуватися на посаду мера, складає 4 мільйони гривень. Це означає, що очільниками більшості населених пунктів України ставатимуть лише ті, кому вистачило грошей. Вибори зводяться до принципу «обираємо серед багатих», хоча головна ідея демократії – «обираємо серед гідних».

Фактично, за допомогою змін до Виборчого кодексу України президентська партія зараз намагається узурпувати владу по всій країні.