На Вінниччині відкрили пам’ятну дошку генерл-хорунжому УПА Івану Трейку

bdff6e7bdb573e03768ee905487a4b16_preview_w440_h290

У селі Старостинці Погребищенського району відкрили меморіальну дошку генералу-хорунжому УПА Івану Трейку. Це перше офіційне вшанування Івана Трейка на Вінниччині за роки незалежності України. Цьогоріч виповнюється 122 роки з дня народження і 75 років з дня загибелі Івана Трейка.

Про це йдеться на сайті Вінницької ОДА.

Рішення про встановлення дошки ухвалено 20 листопада 2017 року 26 сесією 7 скликання Старостинецької сільської ради. Символіка дошки показує традицію визвольної боротьби українців за державність і національну волю, характеризує героїчний життєпис отамана і генерала Івана Трейка.

Під час заходу були згадані головні віхи з героїчного життєпису отамана Івана Трейка (17.04.1898-18.07.1945 рр.), який спочатку воював за волю України з денікінцями, а згодом — з більшовиками на території Бердичівського, Сквирського, Білоцерківського повітів Вінниччини, Київщини і Житомирщини аж до 1925 року. Іван Трейко був військовим розвідником Армії УНР, згодом учасником гетьманського руху, з початком Другої світової війни стає членом штабу УПА-«Поліська Січ», з 1943 року в УПА, очолював військову розвідку ВО «Заграва» і ВО «Тютюник». Загинув у 1945 році в бою з відділом НКВД між Сторожевим і Городницею на межі Житомирщини і Рівненщини.

Під час урочистого відкриття пам’ятної дошки з вітальним словом виступив депутат обласної Ради, ініціатор відкриття меморіальної дошки Володимир Барцьось.

«Сьогодні без перебільшення історичний день для нашого краю. Це день відновлення історичної справедливості щодо забутого, замовчуваного героя, нашого земляка, легендарного отамана УНР і генерала-хорунжого УПА Івана Демидовича Трейка. Десятки років московсько-більшовицька влада брехливо називала отамана Трейка і його повстанців-трейківців «бандитами», насправді це наші герої – борці за визволення України і нашого народу.

Як пишуть чекісти: близько 2 тисяч місцевих мешканців району і сусідніх повітів були учасниками руху, який очолював Іван Трейко. На жаль, до сьогодні вдалося віднайти лише десятки імен наших борців. Це селянські сини, які взяли до рук зброю, щоб захистити рідний край від окупантів», – каже Володимир Барцьось.

Почесна варта з військовослужбовців вінницького гарнізону Збройних Сил України вишикувалась у парадному строю і віддала честь генералу УПА Іванові Трейку салютом.

Цього ж дня активна молодь сусіднього села Гопчиці провела велопробіг на чолі із сільським головою Романом Прилуцьким за маршрутом Гопчиця-Погребище-Старостинці-Гопчиця, який був присвячений повстанському отаману УНР і генералу-хорунжому УПА Івану Трейку та з нагоди 29-ї річниці незалежності України.

Окрім цього, учасники відкриття меморіальної дошки ознайомилися із музейними експонатами Погребищенського районного краєзнавчого музею ім. Н.А. Присяжнюк, а також взяли участь в покладанні квітів до пам’ятних знаків борцям за незалежність та урочистій ході з нагоди 29-ї річниці незалежності України, що відбулися в місті Погребище.