На Вінниччині мешкає жінка-шахтарка, яка може розповісти про історію відродження Донбасу

hahrayika

На Вінниччині у місті Козятин мешкає жінка-шахтарка. Валентина Соколова, який виповнилось 82 роки, працювала у шахті «плитовою». Так називали працівників, які транспортували порожні вагонетки до вугільної плити. Далі шахтарі відбвійним молотком видобували вугілля, яке потім завантажували у вагонетки.

Впродовж двох років молода жінка спускалась на глибину 1,5 км і важко працювала – вага вагонетки складала 1,2 тони.

Пішла з роботи Валентина Соколова після того, як отримала виробничу травму. Жінці «пощастило»– вона зламала ключицю. Після лікування пані Валентина звільнилась з шахти і переїхала до Козятина. Де теж чимало працювала фізино, зокрема на будівництві.

Зазначимо, що в роки другої Світової війни у зв’язку до праці на шахтах у СРСР були залучені жінки.

На Донеччині першими жінками-вибійниками були Н.Кузьменко – дружина фронтовика, М.Гришутіна – донька шахтаря, З.Лагутіна, Р.Бурих в Горлівці, М.Пекова у Макіївці та ін.

10 грудня 1943 року у Горлівці відбувся зліт шахтарок, на якому вони звернулися до усіх дівчат та жінок:

«Наслідуйте наш приклад, сміливіше йдіть, товариші, на шахти. Оволодівайте фахами своїх батьків і братів – ставайте вибійниками, врубмашиністами, машиністами електровозів…»

У вугільній промисловості Донбасу чисельність жінок досягла у 1944 р. майже 100 тис. осіб. На підземних роботах вони становили 42,6% від усіх робітників, а на поверхні – 55,9%

Валентина Соколова працювала на шахті вже у повоєнний період, коли молоді люди за «комсомольськими путівками» їхали відроджувати Донбас.

Нажаль цей період історії вивчено доволі погано, тож дослідники мають унікальну нагоду поспілкуватися із «живою легендою» — жінкою, яка може розповісти про цікаву сторінку історії України.

Зазначимо, що жінки-шахтарки були і в інших країнах, зокрема в США.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована