Монастирські підземелля Вінниці прикрасили вітражами відомого польського митця

vitraji

Вдруге у підземеллі католицького монастиря Братів Менших Капуцинів, що в центрі Вінниці, відкрилась виставка репродукції вітражів «Створення світла» митця Адама Сталони-Добжанського. Вона триватиме до кінця вересня та має стати ще однією цікавинкою міста.

Вітражі є «родзинкою» багатьох храмів Західної та Центральної Європи. Якщо православні церкви прикрашали переважно розписними іконами, то в римо-католицькій церкві особливу увагу приділяли саме мистецтву зображень на склі.

Вперше виставка копій робіт А.Сталони-Добжанського проходила від разу після відкриття підземель. Цього року вона стала складовою Дня Європи, Міжнародного Дня музеїв та Дня Полонії. Тому серед організаторів вказують місцевий монастир капуцинів, Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці та КП «Центр історії Вінниці».

За словами директора комунального підприємства Олександра Федоришена, Сталона-Добжанський має як польське коріння, так і українське. Батько художника – шляхтич з давнього роду, а мати — Анна Коваленко. До того ж народився митець у Чернігові в 1904 році. Через це у його творчості перекликаються традиції візантійського Сходу і латинського Заходу.

«Виставка вже була показана в багатьох країнах та містах України. Вона дійсно вражає і кожного разу виглядає по різному, адже експонується в різних приміщеннях, але завжди так само викликає зацікавленість в людей», – зазначив Генконсул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі.

Зазначимо, професор Краківської Академії мистецтв Адам Сталони-Добжанський протягом життя створив понад двісті композицій для католицьких костелів, православних церков і храмів євангелістів. Серед його робіт – фрески та мозаїки, але передусім – це вітражі, де представлено іконографію християнського мистецтва.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована