Літургія українською мовою Миколи Леонтовича вперше звучала у Спасо-Преображенському соборі Вінниці в день народження композитора

leontovich

13 грудня, в день 140-річниці від дня народження славетного композитора, вінничанина Миколи Леонтовича, у кафедральному Спасо-Преображенському соборі, після вранішнього святкового богослужіння, у виконанні Чернігівського академічного камерного хору ім.Дмитра Бортнянського, прозвучала літургія українською мовою на музику Миколи Леонтовича.

Хор розташувався перед вівтарем, а парафіяни повсідалися на лавках безпосередньо у храмі й слухали літургію сидячи. Замість хресного знамення, як це відбувається в особливі важливі моменти під час богослужінні, тепер аплодували виконавцям. З усіма слухали літургію митрополит Симеон та священики.

Хор із Чернігова, який є володарем Гран прі і лауреатом Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, представив вінничанам секретар єпархії о.Владислав Демченко, розповівши життєвий шлях Миколи Леонтовича.

Автор музичної обробки всесвітньовідомого «Щедрика» народився на Вінниччині в родині священика о.Димитрія, який теж гарно грав та співав і цей дар передав синові. Микола Леонтович навчався у Немирівській гімназії, потім у Шаргородському духовному училищі та Кам’янець-Подільській семінарії. Але священиком не став, а присвятив своє життя музиці, навчаючи учнів і сам постійно навчаючись, розвиваючи дар Божий.

Один з шедеврів Миколи Леонтовича — це написана ним на Вінниччині музика на Літургію святого Іоанна Златоуста. Цей твір хористи виконували майже годину. Завершальну її частину-«Отче наш» парафіяни слухали стоячи. Завершився виступ чернігівчан у соборі піснею «Боже великий, єдиний! Нам Україну храни!».

— Літургія відображає земне життя Ісуса Христа, що описане у Новому заповіті і ми сьогодні вкотре ще раз пройшли цей шлях з Господом, дякуючи хору з Чернігова, — зазначив митрополит Симеон, вітаючи гостей у соборі. — Багато хто з парафіян приходить не по вірі у церкву, а щоб послухати спів хору. Від голосу священика і тих, хто йому допомагає на богослужінні, багато залежить у воцерковлені парафіян.

Від себе художній керівник та головний диригент хору з Чернігова Іван Богданов подарував архієрею диски із записами своїх концертів і подякував за гостинність.

— Чотири твори із циклу Літургії Леонтовича в нас були в репертуарі, а три чверті, через напружений графік, ми спеціально розучували для фестивалю впродовж кількох репетицій, — розповів Іван Богданов.- Твір співали українською рідною мовою і нам це дуже приємно. Взагалі то, ми виконуємо багато обробок народних пісень Миколи Леонтовича. Я як і всі ми у дитинстві співав «Щедрик» Леонтовича, а потів вже старшим дуже здивувався, коли віднайшрв ноти пісні на англійській мові. Це означало, що «Щедрівку» співає весь світ. Я довго думав, чому ж європейці називають її «колядка зі дзвонами». Наш хор з радістю приєднався до флешмобу з виконання «Щедрівки». Адже Леонтович усім дуже близький і він дуже корисний для хору, бо його твори гарно настроюють слух. У Леонтовича багато чистих співзвуч і щоб їх заспівати, то потрібна велика слухова робота. Я вперше у Вінниці і мені дуже сподобалося місто й жалкую, що раніше не відкрив для себе Вінницю.

Опісля літургії чернігівчани приєдналися до флешмобу з виконання «Щедрика», започаткованого у Вінниці.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована