Історія будівництва школи за 170 мільйонів для Вінниці: як амбітний проект опинився під загрозою

imgonline-com-ua-resize-iwwbvpj6qfxhy

Школа на Поділлі — найамбітніший у соціальній сфері проект громади Вінниці. І ось це, наймасштабніше будівництво вартістю майже 170 мільйонів гривень, вийшло на фінішну пряму. 1 Вересня у гімназії № 24 пролунає перший дзвоник. Це не просто довгоочікувана подія для житлового кварталу №8 району Поділля, де проживає майже 25 тисяч вінничан. Завершення будівництва школи — це досягнення та перемога місцевої влади.

Загальноосвітній заклад для учнів 1-9 класів розрахований на 1200 місць. Подібних шкіл не те що у Вінниці, а й усій Україні — немає. Адже спроектоване приміщення за усіма найсучаснішими освітніми технологіями: з урахуванням всіх норм доступності та енергоефективності.

Гімназія №24 — триповерхова. На кожному із поверхів є відокремлена зона для дітей з 1-го по 3-й клас. Для молодших класів облаштовані рекреаційна зона, санвузли, сходова клітина та окремий вхід в школу.

На першому поверсі їдальня на 250 посадочних місць. Також тут розміщені два спортивних зали, ще один  — на другому поверсі. У кожному —  роздягальні з душовими.

На другому поверсі розміститься бібліотека, читальний зал на 30 учнів, книгосховище, актовий зал на 356 місць. Також на цьому поверсі розташуються вчительська та кабінет директора. На третьому поверсі будуть учнівські класи.

Що важливо: заклад збудовано з дотриманням усіх вимог для організації інклюзивної освіти – є ліфт, пандуси, санвузли для дітей з особливими потребами.

Крім того, багато вкладено у безпеку учнів. Зокрема, встановлено 42 камери відеонагляду в самій школі та на території закладу. Облаштована система пожежної сигналізації та оповіщення.

Поряд зі школою — стадіон з полем для мініфутболу, майданчик з вуличними тренажерами, баскетбольна та дві волейбольні площадки, бігові доріжки, площадка для розминки та зона для глядачів. Окремо для дітей початкових класів збудований дитячий майданчик.

І ось, через п’ять років, а власне будівельні роботи по зведенню школи розпочались у грудні 2015 року, місцева  влада вже готова відзвітувати.

«Коли в 2015 році ми думали, як будемо починати будівництво школи то, звичайно, «очі бояться, а руки роблять». Для нас тоді був серйозний виклик, тому що це дороговартісний проект, але він дуже необхідний в цілому Вінниці і для цього мікрорайону зокрема. Ми ризикнули, п’ять років ми будували школу і сьогодні підійшли до завершення самого будівництва, і фактично запустили процес здачі в експлуатацію цього об’єкту.  Я вважаю, що команда міської ради, будівельників, інвесторів працювала досить ефективно. Для нас важливо, щоб тут було якісне навчання, щоб тут був відповідальний колектив, який надає якісні освітні послуги для наших маленьких вінничан”, — розповів під час чергового візиту на об’єкт міський голова Вінниці Сергій Моргунов.

Звичайно, що будівництво громаді, тобто лише силами самого міського бюджету, було Вінниці не по кишені. І Сергій Моргунов цього не приховує:  “Ні для кого не секрет, що саме завдяки реформі децентралізації, програмі Державного фонду регіонального розвитку – ми змогли в принципі подумати про те, що такі проекти можна реалізовувати. Враховуючи те, що Уряд Володимира Гройсмана досить серйозно до цього відносився, ми на паритетних умовах, фактично 50/50, реалізовували будівництво”.

Фінансування зведення школи на Поділлі відбувалось у такій пропорції:  майже 71 мільйон гривень –це  кошти міського бюджету, майже 70 мільйонів гривень – кошти Державного фонду регіонального розвитку та субвенції на соціально-економічний розвиток і 26 мільйонів – кошти інвестора. Перший рік будівництво відбувалося виключно за кошти інвестора. Достатньо серйозно до цього процесу підключився Уряд Володимира Гройсмана.

А от з приходом Уряду Гончарука над будівництвом зависла загроза  — нова влада  повністю скасувала продовження фінансування. На той час вже було здійснено будівництво надземної частини будівлі, стін, перегородок та даху школи, виконано утеплення фасаду, збудовано внутрішні та зовнішні інженерні мережі. У березні 2020 року продовжувалось виконання внутрішніх малярних робіт, влаштування вентиляційної системи та самовирівнюючих підлог, виконувались роботи з наклеювання і фарбування шпалер в класах, шпаклювання дверних відкосів, фарбування стін коридорів. Завершено улаштування дерев’яної підлоги гімнастичного спортивного залу та освітлення актового залу.

У першому кварталі 2020 року будівельні роботи проводились винятково за гроші з бюджету Вінницької ОТГ. І лише наприкінці травня 2020-го, вже Уряд Шмигаля, відновив фінансування з Державного фонду регіонального розвитку.

Попри те, що з приходом нової влади масштабне будівництво ледь не зупинилось, і гроші з бюджету центр не виділяв, чимало його представників встигло відвідати і проінспектувати майбутню гімназію — про це свідчать численні дописи посадовців у соцмережах.

Один з найкумедніших випадків, який обурив городян, це візит радника Прем’єр-міністра Сергія Голіка, який майже збудовану “попередниками” школу відніс до досягнень влади. Школу на Поділлі, розпочату за Уряду Гройсмана, Голік чомусь відніс до Національної програми “Велике будівництво”.

І ось тепер, коли до 24-ї гімназії вже завозять меблі і остаточно зрозуміло — школі бути — у багатьох можновладців є велика спокуса і собі похизуватись на фоні гарного, сучасного закладу.