In memoriam: якою запам’ятає Україна вінничанку Раїсу Панасюк

panasuk

Добра, незламна, «крилата дівчинка», смілива, сонячна – так називають Раїсу Панасюк ті, хто її знав і кого шокувала її смерть. Попри тривалу боротьбу з онкозахворюванням, вона продовжувала працювати та покращувати доступність в країні.

У понеділок, 17 вересня, у віці 45-ти років Раїси Панасюк не стало.

  • Інколи я дивлюсь на своє життя збоку і думаю: «Нічого собі! Це все зі мною відбулося?» Я справді, була дівчинка з села, з інвалідністю, яка плакала через те, що її не брали в школу. Тепер я можу бути наставником для інших, – казала незламна оптимістка в інтерв’ю.

Місцеві герої: Раїса Панасюк – вінницька борчиня за доступність.

Раїса Панасюк народилася у с. Осична Хмільницького району Вінницької області. Батько працював механізатором, мати теж працювала у колгоспі. Навчалась у Тульчинському санаторії та Цюрупинському інтернаті. Здобула дві вищі освіти – журналістика та психологія. З 2016 року була аспіранткою Вінницького державного педагогічного університету імені Коцюбинського

“Гармонія” і Людина року

Своє життя пані Раїса присвятила допомозі іншим та робила все задля того, аби люди з інвалідністю відчували свою значимість та могли брати участь у суспільному житті. Так, з 2002 року у Вінниці офіційно з’явилась громадська організація молоді з інвалідністю «Гармонія». З самого початку активісти разом з Раїсою Панасюк почали відвідувати дитячі будинки та проводити табір «Школа самостійного життя». Тоді ж, за свій внесок у розбудову інклюзивного суспільства, пані Рая отримала звання «Людина року».

За всі роки завдяки «Гармонії» та за підтримки Раїси Панасюк у Вінниці було засновано чимало проектів, які покращили життя осіб з інвалідністю. Зокрема у 2006-му році було створено службу перевезення людей на візках та було розпочато програму з індивідуального підбору візків, пізніше був створений Центр соціально-психологічної реабілітації для осіб з функціональними обмеженнями. Особи з інвалідністю долучались до життя міста на ярмарках «Руками створена краса», спортивних змаганнях, концертах, у заснованому Раїсею Панасюк центрі можна також здобути навички у сфері ІТ, або ж навчитися танцям на візках. Хоча, звісно, це далеко не весь перелік добрих ініціатив та проектів.

Майдан

Раїса Панасюк не стояла осторонь подій на Майдані та брала активну участь як у столиці, так і у Вінниці, розповідаючи, що “Майдан викликає різні почуття. Почуття гордості за націю. Я щаслива, що живу у час змін, тому що я не вірила, що народ наш скориться, буде чекати і терпіти. Я щаслива, що побачила, як швидко ми можемо акумулювати зусилля, можемо єднатись. Я горда за те, що я українка. Я горда за тих моїх однодумців, за тих людей, які повстали і змогли відстояти свободу. Насправді, я слабка. Я не була на Майдані щодня, лише час від часу, але те, що я там відчувала, мене переповнювало і я була готова бути з людьми, робити все, що я можу, переконувати інших і відстоювати нашу гідність”.

Безбар’єрна Україна

Завдяки Раїсі Панасюк Вінниця стала одним із найкомфортніших міст для людей з інвалідністю. Зокрема, будучи членом виконкому міської ради з 2015-го року, вона уважно стежила за тим, аби при будівництві чи реконструкції будівель (від кіосків до житлових комплексів), реконструкції площ та ремонту вулиць враховувалась доступність та будувались пандуси та спеціальні підйомники. Поширювати безбар’єрне середовище вона прагнула на всю країну і після призначення Президентом у 2016-му році Урядовою уповноваженою з прав осіб з інвалідністю почала змінювати міста. Важливим досягненням стало підписання Мeмoрaндуму прo спiвпрaцю мiж Всeукрaїнськoю Aсoцiaцiєю oргaнiв мiсцeвoгo сaмoврядувaння «Aсoцiaцiя мiст Укрaїни» тa Урядoвою упoвнoвaжeною з прaв oсiб з iнвaлiднiстю.

  • Знаєте, що таке інвалідність? Це взаємовідносини особистості з навколишнім середовищем. Чим більше бар’єрів, тим більше я відчуваю інвалідність. Без інклюзивності ніякі реформи не будуть успішними – ні в освіті, ні в медицині, ні в інфраструктурі. (з інтерв’ю виданню womo.ua)

У 2017 році Раїса Панасюк отримала перемогу у номінації “громадська діяльність” у проекті “Жінки Вінниччини”
18 серпня 2017 року рішенням Вінницької міської ради Раїсі Василівні Панасюк присвоєно звання Почесного громадянина Вінниці. Свої голоси за неї віддали переважна більшість вінничан.
Як Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, Раїса Панасюк запропонувала доручити державній установі «Урядовий контактний центр» забезпечити створення підрозділу web-комунікацій для громадян із порушенням слуху, які користуються жестовою мовою – «Web-перекладач жестовою мовою».Вона також опікувалась питанням інклюзивної освіти в країні.

  • Нам треба зробити так, щоб діти не відчували, що вони чогось не можуть. Щоб у Вінницькій області виростали наші Нікі Вуйчічі, щоб усі наші діти розквітали. (з матеріалу від 21.04.2018 р.)

Одним із останніх проектів, який започаткували за підтримки Раїси Панасюк стала «Дитляндія» – проект з виготовлення серії дитячих телепередач за участі дітей з інвалідністю та без, з метою руйнування стереотипів та створенню інклюзивної свідомості у суспільстві.

  • Ми будемо говорити про те, як створювати умови для того, щоб кожна дитина могла реалізувати себе у цьому житті. Навіть якщо вона не може говорити, навіть якщо у неї порушення слуху, зору, опорно-рухового апарату… Немає нічого неможливого, якщо ми об’єднаємо зусилля і створимо умови і допоможемо самій дитині усвідомити, що її особистість важлива для кожного з нас. Важлива в нашій країні. (з прес-конференції проекту від 12.09.2018 р.)

Прощання з Раїсею Панасюк відбудеться у середу, 19 вересня, о 14:00 у Будинку Офіцерів, а ще з вечора понеділка у соцмережах українці прощаються з Раїсею Панасюк, опубліковано десятки дописів від друзів, активістів, громадських діячів, політиків та українців, яких глибоко вразила смерть жінки.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована