Категорії: Головна , У світі

Депутат Держдуми Ірина Ярова внесла законопроект, який визнає екстремістськими всі пози камасутри, крім однієї

ne-boltay

Президент Росії Володимир Путін схвалив нові норми законодавства, згідно з якими будь-якого громадянина можуть зарахувати до екстремісти за перепост у соцмережі або за те, що не доніс на сусіда. А тепер кримінальна відповідальність настає з 14-річного віку

Наприкінці червня депутати і сенатори РФ схвалила так званий пакет антитерористичних законів Ярої — Озерова. ЗМІ сусідньої країни назвали їх «пекельними законами останнього часу», за яким в Росії будуть саджати за… все. У свою чергу, президент Путін узаконив норми, що дозволяють, серед іншого, судити 14-річних дітей…

Напередодні розгляду в Держдумі одіозних законів Ярої — Озерова опозиційний депутат Дмитро Гудков написав в соцмережі: «За цей час було багато шкідливих, часом навіть злочинних законопроектів, але нинішній стане замковим каменем в роботі парламенту на руйнування країни». На просторах блогосфери гуляє і таке визначення ініціатив депутата: «Ірина Ярова внесла законопроект, який визнає всі пози Камасутри, крім однієї, екстремістськими».

Тих, хто ознайомився з нововведеннями, найбільше вразили пропозиції заборонити залишати Росію людям, що отримали від влади усне, в досудовому порядку, попередження про неприпустимість вчинення протиправних дій, і позбавляти російського громадянства за роботу в міжнародних організаціях… От реакція однієї з тисяч росіян, які обурилися в Мережі загрозою позбавлення громадянства: «Пам’ятаю, як здавала конституційне право Росії на юрфаку МГУ і розповідала на іспиті про те, що позбавляти громадянства громадянина Росії не можна.Людина може поміняти громадянство, так, але по своїй волі, а от позбавити громадянства насильно нікого не можна. Це така гарантія захисту людини від вторгнення держави в його життя і від політичного переслідування, Батьківщину мати гарантія, незважаючи ні на що, якщо у тебе є на те бажання. І це було менше, ніж 10 років тому, а сьогодні полуучки-депутати прийняли ці поправки, перекраивающие не тільки юридичну науку, але і наше життя. Під егідою боротьби з тероризмом хочуть прийняти норми про позбавлення громадянства за екстремізм, заклики (!) до сепаратизму та роботу людини в міжнародних організаціях».

Реакція інтернет-спільноти була настільки бурхливою, що перед другим читанням російські депутати відмовилися від пропозиції позбавляти громадянства людей, які співпрацюють з міжнародними організаціями, а також обмежувати виїзд громадян з країни. Але ті норми, які вони ж усе взяли, жахають не менше. Як написали користувачі російського сегменту Інтернету: «Комітет Держдуми прибрав норму про спалюванні порушників на вогнищах із законопроекту Яровий. Залишили лише гуманні методи — розстріл і повішення».

Зокрема, стукацтво узаконили. З 20 липня 2016 року в Росії «неповідомлення про злочин» стане кримінальним злочином. Під загрозою позбавлення волі на строк до одного року громадяни зобов’язані повідомляти владі про підозрілих людей, які можуть бути причетні до підготовки теракту, про підготовку заколоту та інших видах злочинів, у списку яких — півтора десятка.

Заклики до тероризму і його виправдання в Інтернеті прирівняли до аналогічних заявам, зробленим за допомогою ЗМІ. Відповідальність за такі записи в соцмережах посилилася: громадяни будуть відповідати за тими ж правилами, що і засоби масової інформації. А це означає, що максимальне покарання за перепост та розміщення картинки з двояким глуздом може каратися позбавленням волі на сім років. З цього приводу в соцмережах росіяни сумно жартували: «Пакет Ярий» — це коли тебе за репост покарають сильніше, ніж Рамзана Кадирова за приховування вбивць Бориса Нємцова».

Крім того, Держдума зобов’язала операторів мобільного зв’язку зберігати всі записи дзвінків і будь-які повідомлення, якими обмінюються користувачі, протягом півроку. Протягом трьох років оператори повинні зберігати метадані — тобто не сам зміст розмов і листування, а відомості про те, що такий-то чи такий-то обмін смс-повідомленнями відбувся такого-то числа в такому-то годині. Таку ж обов’язок поставили і «організаторам поширення інформації в мережі Інтернет» (до них належать ресурси, внесені у відповідний реєстр) — тільки термін зберігання метаданих в їх випадку становить не три, а один рік.

Як буде працювати ця норма, змоделював у соцмережі технічний директор ІТ-компанії Євген Терентьєв: «тобто якщо я скачаю всі серії «Санта-Барбари» (2137 серій), і мій друг завантажить всі серії «Санта-Барбари», і його бабуся завантажить всі серії «Санта-Барбари», то мій провайдер буде зберігати у себе всі серії «Санта-Барбари», і провайдер мого друга буде зберігати у себе всі серії «Санта-Барбари», і провайдер бабусі теж буде зберігати у себе серії «Санта-Барбари». А потім мені набридне, і я видалю всі серії «Санта-Барбари». А мій провайдер не видалить всі серії «Санта-Барбари», і провайдер одного не видалить всі серії «Санта-Барбари», і провайдер бабусі одного не видалить всі серії «Санта-Барбари». І тут спецслужби починають присталь-

але стежити за бабусею одного, вивчаючи, що вона там скачала. А у неї 2137 пронумерованих відеофайлів без назви тривалістю 8 років. І все треба уважно вивчити, а раптом це не «Санта-Барбара»? А бабуся в цей час вже качає «Секретні матеріали».

«Організаторів поширення інформації» торкнулася ще одна важлива поправка: якщо той чи інший інтернет-сервіс — месенджер, соціальна мережа, поштовий клієнт або просто сайт — підтримує шифрування даних, власники зобов’язані допомогти ФСБ розшифрувати повідомлення, яке знадобиться силовикам. Відмовників, якщо такі знайдуться, будуть штрафувати. Узаконений також ще один варіант порушення норми про таємниці листування. А саме: поштові компанії, державні та приватні, зобов’язали перевіряти посилки на предмет відсутності в них заборонених предметів.

Найбільш одіозна норма закону — згідно з якою для деяких злочинів у Росії встановлена кримінальна відповідальність з 14 років. Серед іншого 14-річних будуть судити за участь у масових заворушеннях та терористичних спільнотах. З цього ж віку введена кримінальна відповідальність за недоносительство. Голова комітету «Громадянське сприяння» Світлана Ганнушкіна, коментуючи твердження «пакету законів Ярої — Озерова», в інтерв’ю «Радіо «Свобода» сказала: «Мене більше всього лякає пункт про зниження вікового рівня відповідальності. Ми збираємося судити своїх дітей. Світ стає таким, що в 14 років людина ще зовсім дитина, тому що та сукупність знань, навичок, які він повинен придбати, стає все більше і більше. 14-річні підлітки — це діти! А, крім того, я дуже добре знаю, за що судять. У нас був такий випадок в Чеченській республіці, коли хлопчика залучили до відповідальності за те, що одного разу в його будинок прийшли озброєні бойовики, які залишилися в цьому будинку, де були його мати і сестри, а його відправили купувати снікерси. І він купив на 300 рублів снікерсів і якихось кексів для бойовиків. Його за це залучили «за участь у бандформуванні». І, слава богу, що в якийсь момент стало зрозуміло, що він не досяг віку кримінальної відповідальності, і тому звинувачення було знято. В іншому випадку його посадили. Ось Так, тепер, якщо закони Ярої підпише Путін, за такі речі дітей будуть саджати в тюрми…»

На думку Ганнушкиной, закони Ярої заохочують доноси. «Ми йдемо в найстрашніші часи, коли КДБ вимагав від людей, щоб вони доносили про те, що вони чули, бачили, і неінформування вважалося злочином. У радянський час був анекдот: «Чоловік сів у в’язницю, і його запитують: «За що?» — «За лінь! Бо чув, як розповіли анекдот, сусід ввечері пішов доносити, а я тільки з ранку». Ми повертаємося до цих часів».

Між тим, поки російська громадськість шуміла на просторах Інтернету з приводу законопроектів Яровий, був прийнятий і підписаний Путіним закон з невиразною назвою «Про основи системи профілактики правопорушень». Деякі експерти саме його називають пекельним пеклом. Оскільки він дозволяє в позасудовому порядку обмежувати права і свободу громадян за однією лише підозрою, що їх дії і висловлювання не відповідають загальноприйнятим у суспільстві нормам поведінки».

Тобто, як написав блогер Володимир Шипілов, «людина нічого не порушив, він не вчинив нічого, що дозволяє залучити його хоча б до адміністративної відповідальності. Він просто веде себе не так, як «прийнято», що не протизаконно. Але за це його можуть покарати, причому покарати без суду. При цьому — що дуже важливо — в законі не сказано, що таке ці самі «загальноприйняті норми поведінки», хоча обмовляється, що ці норми будуть встановлюватися якимись «суб’єктами профілактики правопорушень», до яких належить прокуратура, слідчі органи, місцеві органи влади та муніципальні органи… тобто вам без будь-якого рішення суду можуть просто пред’явити вимогу «не ходити на мітинги», або «не писати в «Фейсбуці», або «не контактувати з такими особами», і ви зобов’язані виконати цю вимогу…»

Факти

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована