Чому Брацлавський полк не присягнув Росії?

braclav

Напевно, немає на Вінниччині міста зі славетнішим минулим, як Брацлав. Бо ж коли Вінниця була ще лиш повітовим містом – Брацлав був столицею Брацлавського воєводства.

Цікаво, що б сказали зараз наші наймити-заробітчани, що вимушені на будь-яких умовах проситись на чорнову роботу у Польщу, що тоді ми були однією з повноцінних по-теперішньому областей цієї країни і мали у їхньому сеймі 2 сенаторів – нардепів по-теперішньому… Брацлавщина, По­ділля і дійсно були вагомою частиною Речі Посполитої, бо саме тут були маєтки поміщиків Потоцьких, яких вважали найбагатшими в Польщі, багатшими навіть за короля. Тут горів епіцентр найвизначніших подій, і саме на нашій місцевості розгорялись головні події відомого історичного фільму «Вогнем та мечем». А головним героєм став козачий полковник – уродженець Брацлава Іван Богун. І тоді, як і тепер, стояло питання, з ким бути Україні, яку також шматували немудрі політики та геополітичне становище – Росією чи Польщею.

Щоб не їхати до далекого Чигирина, в центрі Вінниччини, і саме тут, давно б уже пора зробити алею, парк, як хочете це назвіть, легендарних козаків – оплоту українського духу. Чия лише нога не ступала на цю легендарну землю. Це далеке минуле – скаже мені необізнаний опонент. Ні, це найактуальніша тема сьогодні, — заперечу я і спробую довести, чому.

Саме в ті роки вирішувалось, як і тепер, питання – з ким бути Україні: з Польщею, тобто Європою, чи Росією. Богун був за самостійну державу. Тоді, як і тепер, був епохальний етап – завдяки нашим безстрашним козакам Україна стала незалежною… Тоді, як і тепер, точились серед старшини козацької не менш палкі дискусії – залишатись Україні незалежною, виторгувати у Польщі автономію чи приєднатись до Росії… І саме наші, подільські старшини Іван Богун, Данило Нечай та Максим Кривоніс, інші – не поділяли ейфорії Богдана Хмельницького піти під ярмо азійської держави… І не прийняли її, не присягнули ті, хто залишився в живих, Росії, вже після підписання Богданом Хмельницьким та графом Бутурліним цього ганебного миру, завдяки якому Україна на 300 років була кинута у мракобісся… Яке тепер вилазить це нам страшним боком! Щоб не перераховувати 368 циркулярів заборони всього українського, мови в цій імперії, скажу лише одне: прочитайте вище – мінімум, що б ми мали – 2 депутати в європарламенті…

Брацлавським полком на початок цієї війни керував Данило Нечай (1648 рік). Єдиний реєстровий козак, що перейшов на бік повсталих українців, з княжим титулом. Тому так поспішив з ним породичатись Богдан Хмельницький. Видав за нього, як відомо, свою доньку. Але це не завадило батьку віддати зятя на вірну смерть. Покрита мороком таємничості його смерть під Красним на Тиврівщині. Багато гіпотез схиляються до того, що його просто підставив Богдан, бо боявся, що саме він міг стати керівником новоутвореної України, бо мав княжий титул.

Може, тому, що був його запеклим опонентом. Ну, не розуміли такого статусу українські козаки із Брацлавського воєводства, де стояв славетний Брацлавський козачий полк, як це піти із міста, яке ще в 1497 році мало магдебурзьке право, в московську глуш?!… Якій, як потім слушно підтвердилось, потрібна була Україна як донор – для трансплантації! Щоб вийняти із неї серце, забрати душу, знищити мову та культуру… Щоб українського народу не стало і руськими стали московіти!

Нічого не треба робити через помсту – так чи приблизно так казали мудрі козаки, – особливо вирішувати долю свого власного народу і майбутньої держави, долю своїх дітей та онуків.

А Хмельницьким, на жаль, керувала саме така жадоба – помститись королю Польщі, що не став на його бік при судах із Чаплинським.

І вже після того Хмельницький їде на Січ до інших козаків, біглих з-під шляхти, і підіймає їх проти короля. Та ще й взявши в союзники татар, які наповнили невільничі ринки світу захопленими в реальне рабство українцями. Щоб помститись… На жаль, здорового глузду в тому, щоб піти добровільно в ярмо до кріпосної Росії, де більша частина територій тоді лише виходила із первіснообщинного ладу, віддати на поталу 60 відсотків міст із магдебурзьким правом і цивілізованою європейською історією було мало… Хоча 300 років нам твердили інше.

Іван Богун виступив із різкою критикою Хмельницького і не прийняв «великі рішення» Переяславської Ради. Як і Брацлавський полк не присягнув Росії. Богун тоді цілеспрямовано і послідовно виступав за незалежну українську державу і зібрав поряд побратимів-однодумців.. Тому й був страчений. А Січ пізніше підло і підступно, як і полк, була ліквідована… Але це вже інші славні сторінки нашої легендарної подільської землі. Тут ступала нога Северина Наливайка, який очолив ще одне повстання і був страчений… Але кажуть про шалений роман королівни, дружини самого короля із цим запаморочливо красивим чоловіком і те, що сина вона народила саме від нього, і він дав потомство не одному роду королів Польщі.

А ще тут стояв полк Тадеуша Костюшка, який боровся вже за незалежність Польщі, коли і вона, як і Україна, на більше сотні років була загарбана Росією. І, на жаль, не зовсім популяризується у нас історія про те, що саме він допоміг Джорджу Вашингтону здобути незалежність у США. Беручи участь у цій визвольній війні, він був удостоєний титула маршала і найближчого соратника великого сина американського народу.

Розвиток хасидизму – ще одна цікава сторінка у житті Брацлавщини. Як відомо, хасиди з усього світу їдуть на могилу цадика Нахмана, бо він пообіцяв, що якщо хтось із них хоч раз відвідає її – він витягне за пейси найбільшого грішника. І цей цадик Нахман (народився в Меджибожі) все життя проповідував у Брацлаві. А вже на спочинок поїхав до Умані, де і помер. Тому Брацлав по праву може стати ще однією столицею паломництва хасидів. А саме, ні для кого не секрет, що завдяки такому туризму процвітають Меджибіж, Умань, де і сучасні готелі, й оренда будинку чи квартири коштує як в Європі.

Тут є безліч унікальних місць та історій. Це місто дихає історією та багатостолітнім потенціалом. Тут криється непереможний український дух. І воно заслуговує на те, щоб його зробити унікальною перлиною туризму. В Брацлаві нещодавно утворилась нова територіальна громада. І тому, якщо новообраний мер В. Мазур та виконком, депутати не використають такий унікальний шанс – вони приречуть себе на вічну провінційність та животіння…

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована