Чистий четвер: що можна і не можна робити вінничанам

chisto

Чистий четвер 2018 припадає на 5 квітня. У цей день Страсного тижня перед Великоднем традиційно роблять прибирання в оселі та починають готувати святкові частування.

Про те, що потрібно робити в Чистий четвер, а що не рекомендується, а також про прикмети і обряди цього дня — в матеріалі. Чистий четвер відзначається за три дні до Великодня в пам’ять про Таємну вечерю Ісуса Христа і його учнів, обряд обмивання ніг і встановлення таїнства причастя. Чистий четвер символізує очищення тіла і душі перед великим святом Воскресіння Христового, коли слід приділити увагу не тільки зовнішній чистоті, але також очистити свої думки від негативу, образ, страхів і сумнівів. Багато звичаїв Чистого четверга мають давню історію. Вони пов’язані і з християнськими правилами, і з народними і прикметами. Наші предки вірили, що цей день може змінити подальше життя, тому проводили його згідно з такими правилами: купалися до світанку всією сім’єю, робили генеральне прибирання в будинку і готували святкові паски.

Що потрібно робити в Чистий четвер: головні традиції

Купання в Чистий четвер символізує очищення від гріхів. Раніше всі члени сім’ї відправлялися в баню або на річку до сходу сонця, а в наші дні цей обряд можна провести і у ванній. Рано вранці 5 квітня слід вмитися холодною водою і прийняти душ, а щоб зберегти міцне здоров’я і красу, перед умиванням в воду треба покласти срібний хрестик або монетку.

Генеральне прибирання в Чистий четвер — обов’язкова традиція підготовки до Великодня. У цей день варто не тільки ретельно вимити і вичистити все в оселі, але також позбутися від непотрібних речей. З давніх-давен вважалося, що такі речі накопичують погану енергію. Існує ще одна народна традиція в Чистий четвер: очищення будинку від злих духів «живим вогнем». З принесеною в цей день з церкви свічкою потрібно обійти кожен кут в будинку.

Готування пасок в Чистий четвер починається з приготування тіста. Його замішують з ранку, а ввевчері приступають до випічки головного великоднього частування. Згідно з прикметою, якщо тісто для паски добре підійшло — весь рік буде благополучним. Якщо ж заготовка не піднялася, верхівка паски тріснула або підгоріла — варто чекати труднощів.

У Чистий четвер також прийнято фарбувати яйця, готувати сирну паску та інші страви до свята.

За народним звичаєм, в Чистий четвер особливим чином готують цілющу сіль. По дрібці солі кожен член сім’ї має насипати в горщик, потім його потрібно поставити ненадовго в розігріту піч. Після запікання сіль необхідно пересипати в мішечок і освятити її разом з іншими продуктами на Великдень. Вважається, що така сіль набуває лікувальних властивостей. З нею їдять яйця, використовують для прогрівання під час хвороби, також четверговою сіллю можна удобрити землю перед посівними роботами. Що не можна робити в Чистий четвер У Чистий четвер не варто приступати до готування святкових страв до закінченная прибирання на кухні.

Не можна залишати брудний посуд або замочену перед пранням білизну на наступний день після Чистого четверга. Чистий четерг є одним із днів Страсного тижня, коли дотримуються найсуворішого посту. Тому в цей день не можна веселитися, влаштовувати гучні вечірки, гадати. Обмеження стосуються і харчування. Згідно з правилами Великого посту, 5 квітня дозволяється тільки один прийом їжі — страви без додавання масла.

Великодні частування, приготовані в Чистий четвер, не можна пробувати до неділі. За прикметою, в Чистий четвер не можна давати гроші в борг, адже з ними можна позбутися сімейного благополуччя і достатку.

Прикмети в Чистий четвер

Щоб весь рік був фінансово успішним, в Чистий четвер потрібно порахувати всі свої заощадження. Зробити це потрібно тричі, перебуваючи на самоті: рано вранці, вдень і після заходу сонця. Якщо підстригти волосся в Чистий четвер, коси будуть густими і здоровими. Цього дня потрібно підстригатися тим, хто хоче позбутися головного болю. Існує давня прикмета на кохання, яку напередодні свята проводили молоді дівчата.

Щоб зустріти другу половинку, рушник після купання в Чистий четвер потрібно освятити в церкві на Великдень, а потім віддати його у вигляді милостині.

Прикмети на урожай і погоду в Чистий четвер:

День в Чистий четверток погоду на Вознесіння пророкує. У Чистий четвер мороз — під кущем овес. На Чистий четвер дощ йде — вся весна мокрою буде. Яскравий захід сонця у Чистий четвер — до хорошого урожаю пшениці. Крім того, синоптик Наталія Діденко розповіла про те, якою буде погода на Чистий четвер. За її словами, в цей день буде сухо, тепло і сонячно.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована