Чи належить збанкрутілому банку «Хрещатик» вінницький «Park Tower», який найближчими днями буде зданий в експлуатацію

park_tower_00

У найближчі тижні забудовник обіцяє здати в експлуатацію один з найбільших житлово-офісних комплексів в центрі Вінниці «Park Tower», який будувався майже 7 років. Його пов’язували з банком «Хрещатик», але, як виявилося, розташований поблизу Центрального парку ЖК «Park Tower» де-юре сьогодні нібито не має ніякого відношення до неплатоспроможної фінустанови. До того ж у Фонді гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) вважають це 17-поверховий будинок загальною площею в 9 тис. кв. метрів «незначним» майном…

Змагання силовиків і Нацбанку

Банк «Хрещатик» неплатоспроможним визнали ще 5-го квітня. Кримінальне провадження за фактами невиплати відкрили 16 березня, через три тижні в банку ввели тимчасову адміністрацію, а 31 травня слідчі поліції провели обшук, в ході якого вилучили, як відзначають в столичній прокуратурі, «документи і матеріальні носії інформації». Уповноважений представник Фонду в банку Ігор Костенко не приховує свого занепокоєння з приводу того, що вилучаються оригінали кредитних справ, які потім можуть зникнути. Його підозри лише торкнулися погано приховуваний конфлікт навколо банку між різними держструктурами.

Як пише сайт «Подробиці», досудове розслідування встановило, що група підприємств з ознаками фіктивності «безпідставно на основі підроблених документів» отримала кредити в ПАТ «КБ» Хрещатик «. У подальшому частина цих кошти» пішла на погашення заборгованості по кредитах з метою виведення з-під застави високоліквідного майна іпотекоутримувача».

Видання звертає увагу, що дані прокуратури йдуть врозріз з інформацією Нацбанку. Уточнимо, в кінці квітня НБУ передав правоохоронцям матеріали, нібито вказують на порушення з боку менеджменту банку. Держрегулятор відзначав, що окремим клієнтам 4 квітня банк погасив кредитну заборгованість приватних підприємств на великі суми, в тому числі за рахунок повернення коштів. Причому, про «фіктивників» керівництво НБУ не згадувало, хоча на той час Нацбанк і ФГВФО мало повним доступом до документації «Хрещатика».

Три «фіктивника» з несуттєвим майном в Вінниці

Після вилучення документів у Фонді вирішили заявити, що знають про зловживання в банку — фіктивних фірмах, відсутності коштів і застави, а також про те, що критичною ситуація була давно. В опублікованому на офіційному сайті Фонду 1 червня прес-релізі вказується: «Один з показових прикладів — у власності ПАТ« КБ «Хрещатик» знаходяться облігації трьох пов’язаних між собою приватних компаній, балансовою вартістю понад 370 млн. Грн. При цьому всі три емітенти хоча і мають різні назви, але зареєстровані за однією адресою в Києві.

Наприклад, згідно з проспектом емісії, облігації, випущені однією з цих трьох фірм балансовою вартістю понад 118 млн. грн., підлягають погашенню, починаючи з січня 2018 року. На момент випуску цінних паперів в ній працював всього одна людина. В ході перевірки було встановлено: істотного майна за фірмою не з’являлися за винятком права власності на об’єкт незавершеного будівництва — житлово-офісний комплекс банку «Хрещатик» у Вінниці. Таким чином, сьогодні видно істотні ризики непогашення цінних паперів в зазначений термін ».

Навіть за київськими мірками ЖК «Park Tower» складно назвати «несуттєвим». І експерти прояснюють «Подробицям» таку позицію. Так, за словами автора багатьох розслідувань по банківській тематиці, журналіста Олександра Дубинського, обшуки в головному офісі банку «Хрещатик» пов’язані з конкуренцією між держструктурами за право на перепродаж активів фінустанови. Крім нерухомості, у банку залишилися великі запаси золота. Експерт вважає, що правоохоронці намагаються отримати документи «Хрещатика», що викликає «обурення» чиновників ФГВФО, які вважають активи банку своєї «прерогативою». Фактично між силовиками і Фондом виникла жорстка конкуренція.

Приблизно такої ж думки дотримується і політолог Вадим Карасьов. Він стверджує, що недавня інформаційна кампанія проти банку — не більше ніж прикриття для фактично рейдерського розграбування його активів чиновниками. Народний депутат від фракції «Блоку Петра Порошенка» Вадим Денисенко вважає, що під приводом пошуку винних у банкрутстві банку «Хрещатик» розгорнулася «боротьба не на життя, а на смерть між Нацполіціей і тимчасовим адміністратором за документацію банку і вплив на активи, які має банк ».

Нічого спільного до «Хрещатика» комплекс не має?

Якщо золото банк зберігав в столиці, то вище згадана нерухомість знаходиться у Вінниці. До будівництва житлово-офісного комплексу «Хрещатик» приступили восени 2009 року, коли і була отримана вся роздільна документація. Тоді повідомлялося, що нібито банк будує новий офіс і житло. Правда, замість планованих двох років, на завершення спорудження об’єкта пішло куди більше часу — по суті з’явився довгобуд. Відновилося будівництво лише минулої осені.

Але суть не в цьому. На сайті об’єкта parktower.vn.ua вказується, що замовником будівництва є ТОВ «Інтернешинал Пеймент Текноложіс». Чи не її мали на увазі в прес-релізі Фонду?.. Фірма з такою назвою в лютому 2010-го зареєстрована в Києві, а у всіх пошукових базах вказується, що вона займається продажем виробів з гіпсу, цементу та бетону.

Ім’я власника цієї фірми абсолютно невідомо Інтернету. До того ж кілька років тому у фірми змінився менеджмент. Замість колишнього керівника (однієї штатної одиниці) на фірму «влаштувалися» дві людини — директор і головбух. Її нинішній директор — людина, який раніше працював на інженерній посаді в державній будівельній компанії.

До речі, як правило, справжні власники подібних будівництв нерідко залишаються «за кадром». Тому можна придивитися до того, хто будує. Забудовником житлово-офісного комплексу значиться ПрАТ «Агробудмеханізація» з Борисполя. Співзасновником цієї компанії є відомий в Київській області бізнесмен Володимир Шалімов, стан якого сайт noviny.su оцінював в $ 63 млн. Сама компанія має в своєму розпорядженні кількома дочірніми фірмами, що дозволяє виконувати повний цикл будівельних робіт.

Як пояснили «Реал» в агентстві нерухомості «Альянс-Інвест», яке ексклюзивно продає житло в «Park Tower», житлово-офісний комплекс ніякого відношення до банку «Хрещатик» не має. З клієнтами укладаються договори майнових прав на квартиру, квадратний метр якої коштує від 18 тис. грн., І людина стає її власником. Нібито зі 125 квартир непроданими залишилося лише 20. Чи володів раніше банк цим заставним об’єктом, і коли передав права на нього якійсь фірмі, якщо і передав, ніхто пояснити не зміг. Може бути, у ФГВФО згадають про вінницької нерухомості і змінять свою позицію?

Тим часом, до кінця червня ріелтори обіцяють, що юридично цей комплекс буде зданий в експлуатацію, а решта робіт — з фасадом і благоустроєм території — завершаться у вересні-жовтні цього року.

vindaily

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована