«Біологічна пожежа»: На Вінниччині масово всихають ялини

les

Основним рятівним засобом у катастрофічній ситуації поширення всихання дерев вважають суцільну санітарну рубку лісу

На Вінниччині короїд-типограф знищує ялини. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на прес-службу Вінницького обласного управління лісового і мисливського господарства.

У Вінницькому лісгоспі на початок 2018 року спостерігалося всихання ялини європейської від короїда-типографа і сягало близько 25,2 га. Це майже 25 відсотків від усіх дорослих ялинових насаджень. Зросла популяція й короїда верхівкового, яка масово знищує соснові насадження, що призводить до критичного стану насаджень. На початок року таких насаджень у ДП «Вінницьке лісове господарство» було понад 110 га. З того часу масштаби ушкоджень зросли. Негативно впливає на дерева й зміна клімату. Зменшення кількості дощів призводить до зниження рівня грунтових вод. На ослабленому від нестачі вологи дереві починають рости опеньок та коренева губка, які ще більше його ослаблюють. Згодом на хворому стовбурі поселяються шкідники, які остаточно знищують дерево. Кліматичні зміни, а також аномальні природні явища – льодолам, буревій, посуха, зниження рівня грунтових вод, зміна гідрорежиму ґрунту — зменшують стійкість лісів і здатність чинити опір шкідникам і захворюванням.

«Рятувати ліси можна біологічними та хімічними методами (обприскування отрутохімікатами). Перший передбачає залучення природних ворогів короїдів – птахів, комах, які відкладають яйця в тіло короїда або харчуються ним самим, лісові мурахи. Свій вагомий внесок у боротьбу з нашестям деревогризів роблять птахи. Щоб підтримати цих помічників людини, працівники Вінницького лісгоспу вивішують щороку у лісах 2,5 тисячі шпаківень і синичників. Враховуючи масштабність патологічних процесів у лісових насадженнях, ефективність кожного методу недостатня, а нерідко шкідлива і дорога», – йдеться у повідомленні прес-служби.

Ще один метод зупинення і запобігання всиханню зелених масивів, який застосовують вінницькі лісівники – введення у насадження нових лісових культур, стійких до посушливих кліматичних умов та високих температур.

«Але основним рятівним засобом у катастрофічній ситуації поширення всихання дерев є, як це не прикро звучить, суцільна санітарна рубка лісу. Проводити її необхідно уже зараз, і то якомога швидше, адже, скажімо, п’ять ушкоджених короїдами дерев на гектарі, якщо їх своєчасно не прибрати, уже через два тижні дають «стадіон» хворих і мертвих дерев. Якщо ми своєчасно не заберемо заселене короїдом дерево, то наступного року за умов, ідеальних для шкідника, він заселяє від 30 до 170 дерев!» — пояснюють у лісгоспі.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована